A.S.V.Gay: gezelligheid, goede doelen en maatschappelijke oriëntatie

A.S.V.Gay is opgericht in 2010 als Amsterdamse studentenvereniging voor homoseksuele, lesbische, biseksuele, transgender en queer studenten. De vereniging is sindsdien uitgegroeid tot een diverse club van ruim 300 leden (m/v/t/i). Elke woensdag borrelt een bont gezelschap vanaf 21.00 uur in Amstel 54. Daarnaast worden er nog talloze andere activiteiten georganiseerd.

Tekst: Norbert Splint

Milena de Swart (19) is voorzitter van de Amsterdamse Studentenvereniging Gay (A.S.V.Gay). Ze studeert Psychobiologie aan de UvA en kende het begrip ‘homostudentenvereniging’ al uit Groningen, waar haar toenmalige partner studeerde. Dat voelde goed, dus de stap naar A.S.V.Gay was snel gezet. Twee van haar medebestuursleden zijn Bram Marneth en Niek Rood. Bram is 26 en studeert voor Leraar Maatschappijleer aan de Hogeschool van Amsterdam. Hij ging met een paar vrienden drie jaar geleden kijken bij A.S.V.Gay en is blijven hangen. Niek (27) studeert Medicijnontwikkeling aan de VU. Hij kwam als student uit de kast, wist niets van de scene en werd daarom nieuwsgierig lid van A.S.V.Gay. Daar vond hij gelijkgestemden.

Dat gat vullen wij op

Maar goed: we leven in het tweede decennium van de eenentwintigste eeuw in Amsterdam, waar op elke hoek van de straat een gay zaak zit, waar iedereen open minded is en zich bovendien tolerant gedraagt naar andere rassen, gezindten en seksuele voorkeuren. Hopen we. Dus was wel zo nodig, zo’n LHBTQ+studentenvereniging? Milena: ‘Kijk: er is van alles te doen voor LHBTQ+ scholieren en natuurlijk zijn er de clubs voor, zeg maar: volwassen LHBTQ+’ers. Maar juist studenten vallen in een gat. Dat gat vullen wij op.’ Niek: ‘De vier meiden die A.S.V. Gay hebben opgericht, vonden bijvoorbeeld dat er in het lesbische uitgaansleven niet veel viel te beleven. Maar voor alle LHBTQ+’ers is onze vereniging een prima ontmoetingsplek geworden.’

Hetero’s uitsluiten doen we niet

A.S.V.Gay afficheert zich als een diverse vereniging: iedereen kan lid worden die zich thuis voelt in het studentenverenigingsleven en tussen de 16 en 30 jaar oud is. Dat geldt dus ook voor hetero’s. Milena: ‘We hebben dan ook een aantal leden die hetero zijn en er komen natuurlijk ook zo nu en dan hetero’s met leden mee naar de borrel.’ Bram vult aan: ‘Het slaat natuurlijk nergens op om hetero’s uit te sluiten als je als groep zelf van oorsprong – en af en toe nog steeds – wordt buitengesloten.’

Bij A.S.V.Gay vinden geen gênante dingen plaats, zoals bij ontgroeningen.

Wel kennen we de ‘ontrozing’

Ontrozing en kweekweek

Hij somt aansluitend op hoeveel commissies er zijn en wat ze allemaal precies doen. Opvallende namen: de ‘kweekweek-’ en de ‘ontrozingscommissie’. ‘De kweekweekcommissie organiseert een aantal avonden, waarin ouderejaars die we dan ook “ouders” noemen, jongerejaars – “broertjes en zusjes” – bij de hand nemen en voorlichten in de vorm van spelletjes. Er vinden geen gênante dingen plaats, zoals bij ontgroeningen. Wel kennen we de “ontrozing”: hou het maar op een weekend lang activiteiten ondernemen op de hei.’ Milena: ‘We houden het wel gezellig en niets is verplicht. Wil of kan iemand niet meedoen aan een onderdeel, bijvoorbeeld door een blessure of een allergie, dan hoeft dat niet.’

Borrelbuddy

Word je bij de traditionele corpora aan je clubdas de kroeg in getrokken, bij A.S.V.Gay gaat het een tikkeltje ontspannener. Er is zelfs sprake van een ‘borrelbuddy’. Milena is er zelf een en vertelt hoe het werkt. ‘Het is een systeem waarbij je als jonger lid met een ouder lid kunt afspreken op een andere plek dan de woensdagavondborrel aan de Amstel. Zelf kies ik daarvoor de Prik, in de Spuistraat. Daar kun je dan even rustig zitten, elkaar beter leren kennen en wat aftasten over de vereniging. Het oudere lid introduceert het jongere lid vervolgens bij de anderen op de borrellocatie Amstel 54. Op onze site staat een klikbaar e-mailadres, wat alleen het bestuur en een commissielid met geheimhoudingsplicht uitleest. Discretie verzekerd. Het initiatief en de koppeling aan een borrelbuddy gaat vervolgens van ons uit.’

Een groot aantal leden fungeerde onlangs belangeloos als barpersoneel en trouble shooter bij de feestelijke opening van ‘De Roze Hallen’.

Roze ouderen

Maar A.S.V. Gay doet meer. Nog niet zo lang geleden fungeerde een groot aantal leden belangeloos als barpersoneel en trouble shooter gedurende de feestelijke opening van De Roze Hallen: een woonvorm voor LHBTQ+-ouderen in Amsterdam. Geen overbodige luxe, aangezien het event was gepland als buitengebeuren tijdens de prachtige indian summer die Nederland kende, maar vervelend genoeg plaatsvond tijdens een dipje: door regen en invallende kou pakte het anders uit dan gehoopt. Het gevolg was dat alle genodigden binnen stonden te kleumen in de gemeenschappelijke ruimte, wat het nodige improvisatievermogen vergde van de betrokkenen. Maar de vrijwilligers van A.S.V. Gay kweten zich geweldig van hun taak – en het bleef nog lang onrustig bij de roze bewoners van het nieuwbouwcomplex.

Buddy-project

Opkomen voor kwetsbare groepen gaat A.S.V. Gay dus prima af. In dat kader is het een prima zaak dat dat de club zich inzet voor LHBTQ+ vluchtelingen. Op 9 november aanstaande organiseert de vereniging onder de naam ‘INV!TED’ een benefiet ter financiering van buddy’s die gaan meelopen – in de breedste zin des woords – met vluchtelingen met een LHBTQ+ achtergrond. Niek: ‘Voor onze leden en niet-leden organiseren we een feest in de Exit bar. De hele avond is de entree gratis, wel staan er mensen van ons bij de ingang klaar met een collectebus. De bedoeling is dat daarin geld wordt gedeponeerd en als bedankje krijg je een gratis shotje. Wij zorgen ervoor dat het totaalbedrag rechtstreeks wordt overgemaakt aan de Stichting Regenboog, die dit buddy-project faciliteert. Die buddy’s worden gekoppeld aan een LHBTQ+-vluchteling, al dan niet met een status, die tegen problemen aanloopt als huisvesting, ziektekosten, een brief van de Belastingdienst, noem maar op. De Regenboog is altijd opzoek naar buddy’s, dus als je interesse hebt kun je contact met ze opnemen.’

INV!TED is een samenwerking tussen A.S.V.Gay en EXIT

 

“Van de Exit kwam het idee dat ze een feest wilden geven en daarbij wilden samenwerken met ons.”

Win, win, win!

Tijdens INV!TED is iedereen welkom. De Exit faciliteert alles, van versiering en DJ tot aan het gratis beschikbaar stellen van de shotjes voor bij de donaties. Je bent welkom vanaf 21.00 uur en om 5.00 uur zal de Exit haar deuren weer sluiten. Niek: ‘Behalve dat je wellicht wat langer moet wachten voordat je binnen kan komen in de Exit dan gebruikelijk, dus kom vroeg, wordt het een avond als alle andere. Top dus.’ De leden van A.S.V. Gay blijven doodleuk tot 3.00 uur met hun collectebussen buiten staan. Weer of geen weer. Maar de Exit bar verdient ook hulde: alles, maar dan ook alles wordt kosteloos te beschikking gesteld. Niek: ‘Sterker nog: juist van de Exit kwam het idee dat ze een feest wilden geven en daarbij wilden samenwerken met ons. Toevallig hadden we al via via kennisgemaakt met De Regenboog en zo wisten we dat ze goed werk deden voor LHBTQ+ vluchtelingen. Achterliggende gedachte daarbij was dat we het in Nederland zo goed hebben als LHBTQ+’ers . En in talloze andere landen niet. Uit veel van die landen komen dan ook vluchtelingen en daar kunnen wij dan weer wat voor doen. Duidelijk toch? Win, win win!’

Online doneren kan ook: www.asvgay.nl/doneer

Bekijk hier het INV!TED event op Facebook. 

 

•••

Adverteren op Gaykrant en daarmee onafhankelijke journalistiek met een regenboograndje mogelijk maken?

Klik hier voor meer informatie!

 

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.